MultiCam™

MultiCam™ je univerzální maskovací vzor, který je efektivní v různorodých prostředích, ve všech ročních dobách a za jakýchkoliv světelných podmínek. Byl vyvinut firmou Crye Associates ve spolupráci s US Army. Jednalo se o experiment, který měl vyzkoušet, zda je možné vytvořit jeden univerzální kamuflážní vzor použitelný v mnoha odlišných prostředích.

Historie

Společnost Crye Associates se sídlem v New Yorku vznikla v roce 2000 a o rok později vyhrála konkurz na účast v armádním projektu „Škorpion", což byla první fáze dlouhodobějšího programu Objective Force Warrior, později přejmenovaného na FFW (Future Force Warrior). Účast firmy Crye spočívala v kompletní renovaci uniforem a vybavení. Jedním z mnoha vylepšení se stal i nový kamuflážní vzor. Společnost Crye vyvinula vzor neoficiálně označovaný jako „vzor Škorpion" (Scorpion pattern), který se stal základem pro nový maskovací vzor MultiCam™, který nyní vyrábí Crye Precision, což je nově založená odnož Crye Associates.

Vzor MultiCam™ je výsledkem téměř dvouletého usilovného vývoje a testování jak společností Crye, tak armádou. Jak již název napovídá, je navržen tak, aby fungoval ve všech prostředích, a podle původního záměru měla nahradit kamufláž Woodland a tří-barevný Desert. Přestože v armádních zkouškách dosáhla vynikajících výsledků, rozhodla se armáda nakonec pro novou Army Combat Uniform (ACU) šedých barev, která vychází ze vzoru Marpat užívaného námořní pěchotou. Důvodem zrušení zakázky pro Crye byly pravděpodobně finance, jelikož uniforma MultiCam™ je přibližně dvakrát dražší než ACU. Nicméně armáda jednala zjevně nerozvážně, jelikož nyní si na maskovací schopnosti ACU mnoho vojáků stěžuje a naproti tomu na MultiCam™ jsou slyšet pozitivní ohlasy.Vývoj

Experti firmy Crye Precision strávili stovky hodin pozorováním různých prostředí a sezónních změn, studovali nejrůznější zeměpisné, klimatické a světelné podmínky. To byla první fáze vývoje. Ve druhé fázi pak obrátili pozornost na lidské oko a zpracování optických vjemů v lidském mozku. To, co si mozek uvědomuje (tedy co člověk „vidí"), není zdaleka totožné se skutečnými barvami, které zachycuje oko. Lidský mozek reaguje velmi komplikovaně na různé barevné přechody, chová se jinak při pozorování na krátké a dlouhé vzdálenosti a určité optické vjemy může vůči pozadí zdůraznit a jiné naopak potlačit.

Velkou část vlastní vývojové práce ovšem provedly počítače, které analyzovaly všechny výše uvedené informace. Během vývoje bylo testováno více než sto různých vzorců, ale pro sériovou výrobu byl nakonec zvolen jediný. Na rozdíl od drtivé většiny dnešních maskovacích schémat není složen z velkých, jasně ohraničených barevných ploch tří nebo čtyř barev, nýbrž jde o podstatně jemnější schéma se speciálně vytvořenými barevnými oblastmi a přechody mezi konkrétními barvami. Ve schématu MultiCam™ najdeme spoustu barev. Podklad tvoří odstíny hnědé od střední po světlou žlutohnědou, největší část je složena z odstínů zelené od tmavé lesní po nažloutlou „Lime Green" a místy se nacházejí také skvrny tmavě hnědé a světlé pískové „pouštní růžové" barvy.

Výsledkem je, že lidský mozek při sledování schématu MultiCam™ automaticky provede jakési „přizpůsobení" tohoto vjemu okolnímu prostředí (pozadí). V lese tak získá tato kamufláž celkově zelený vzhled, zatímco na poušti se jeví jako žlutohnědá a na pozadí hor nebo zdí má zdánlivě šedý nádech.  MultiCam™ vlastně představuje jakýsi veliký zrakový klam. Vhodně zvolená kombinace barev způsobuje, že mozek vidí barevný přechod tam, kde žádná přechodová barva ve skutečnosti není. 

 

                    


MultiCam dnes

US Army momentálně  MultiCam™ oficiálně nepoužívá, ale do budoucnosti s ním rozhodně počítá především pro některé připravované komplety výzbroje a výstroje FFW. Volně prodávané oblečení s tímto maskováním se stalo vysoce populárním i mezi vojenskými nadšenci, hráči paintballu a airsoftu. Objevilo se rovněž v úspěšném filmu Transformers. A jak je v dnešním komerčním světě běžné, brzy se začaly prodávat i nelicencované kopie oblečení typu MultiCam. Bývají označeny pouze zkratkou MC a jsou poněkud tmavší. Nejsou zdaleka tolik účinné jako originál, protože zkopírovaly pouze celkový vzhled, nikoli jemné přechody barev rozpoznatelné až při detailním pohledu.